Biyografi

Asıl ismi Mustafa Kemal Boylu olan Foto Boylu 1926 yılında Isparta Yalvaç ilçesinde doğmuştur.

Öğrenimine Yalvaç’da başlayan Mustafa Kemal , İlk okuldan sonra Orta öğretime geçmiş ve orta öğretiminin ikinci yılını tamamladıktan sonra okuldan ayrılmış , baba mesleği olan dericilikte çalışmaya başlamıştır.

Sonraki yıllarda eğitiminin devamı ve uçma hayali ile teyzesinin oğlu olan Aslan Kaynak ile Hava gedikli astsubay okulu sınavlarına girer. Kazanmasına rağmen ailesinin izin vermemesi üzerine okula başlayamaz . Teyze oğlu olan Aslan Kaynak ise mezuniyet ve eğitim sonrası Yalvaç ve Hava Kuvvetlerimizin ilk Hava Pilot Gedikli Astsubaylarından biri olarak pervaneli uçaklarda uçmaya başlar.

Askerliğininin bitimi sonrası tabakhanede dericilik işine devam eder. Mustafa Kemal Boylu …. tarihinde evlenir. Askerlikte ( 1946-1947 yılları) çekilmiş olduğu fotoğraflardan etkilenir.Kardeşi Ramazan Boylu ile Foto Boylu Kardeşler olarak fotoğrafhane açar. Kardeşinin kısa bir süre sonra ayrılıp Ankaraya gitmesi ile fotoğrafcılığa devam eder.

Dükkanına agrandizör fotograf basma makinası alarak , bir karanlık oda oluşturur aynı zamanda dükkanına elektrik bağlatarak Yalvaç’ın ilk elektrik lambalı , ilk filimli makina ve onun flaşı ile ilk fotograflarını çekmeye başlar.

Yalvaçta mevcut olan ve yine Yalvaç’ımızın ilk fotografcılarından olan ve sadece fotograf kagıdından negatif çekerek bunu fotografa dönüştüren Foto Galip, körüklü aliminit makinasını yaşlandığını belirterek kendisine devir eder.

Alüminit makinası ile elektrik kesintisi olduğu günlerde , tapu, nüfus ve benzeri acil işleri olan kişilerin dışarıda fotoğraflarını da çekerek onların işlerinin görülmesini sağlar.

Çekime başladığı 1959-1960 yıllarından itibaren özellikle kişi portre vesikalık, nikah ve düğün çekimlerini numaralandırarak arşivler.

Çalışmaları esnasında yine teyzesinin oğlu olan Mahir Uçar fotoğrafcılık konu ve çalışmalarında kendisine büyük destek verir. İstanbulda yeni çıkan makina , flaş, fotoğraf kağıdı ve benzeri fotoğraf malzemelerinin güncel olarak tedarik etmesinde Foto Boylu’ya yardımcı olur.

1970 li yıllardan itibaren ise, Yalvaç’ta kutlanmaya başlayan resmi bayramlarda tüm okul ve sınıfların fotograflarını düzenli bir şekilde çekmeye başlar. Yine Yalvaçta kutlanan özel günler, hıdrellez, açılış, devlet adamları ve liderlerin ziyaret ve benzeri tüm aktivitelerde fotoğraf makinasının deklanşörüne basarak görüntülerin bugünlere taşınmasını sağlar.

1975 li yıllardan sonra Hürriyet Gazetesi Yalvaç muhabiri olarak görev yapar, bazı haberleri bölge sayfasında veya diğer yer alır.

Fotoğraf hanesi ve arşivleme çalışmaları vefat ettiği 2004 yılına kadar devam eder.